Традиції святкування Різдва

Божич або як святкують Різдво в Чорногорії

Чорногорці - глибоко віруюча нація. Практично кожне церковне свято тут відзначають з великим розмахом. На Різдво і Великдень країна відпочиває весело і цікаво.
Не дивуйтеся, якщо після першого знайомства вас назвуть братом, тому що ви теж православний. Свято Різдва Христового тут називають Божичем. Як і на Україні, його відзначають 7 січня і вважають найважливішим святом родини. Святвечір тут називають «Бадніданом», він відзначається 6 січня. За давніми звичаями, ранок в деяких сім'ях починається з походу в ліс батька і старшого сина. Глава сімейства видобуває поліно «Бадняк» і приносить додому. Різдвяний камін повинен горіти 3 дні.
Звичайно, не у всіх є можливість і бажання бігти в ліс із сокирою в пошуках поліна. Тому давню традицію спростили. Чорногорці часто обмежуються в'язанкою дубових гілок. Їх не завжди спалюють - іноді просто прив'язують до паркана, номерів автомобіля.

Що їдять жителі Монтенегро на Різдво?

В давні часи члени сім'ї, які залишалися вдома вранці в святвечір, починали готувати «печеницю». Так називається порося, підсмажене на вогні. Хтось як і раніше так робить, інші купують м'ясо в магазині і економлять собі час, відвідуючи сусідів або родичів.
Господарка будинку готує на вечерю різдвяний пиріг і інші частування. Вечір може бути пісним, все залежить від традицій і звичаїв конкретної сім'ї. Спати лягають рано.
Вранці 7 січня члени сім'ї прокидаються о 6-7 годині. Вмиваючись холодною водою, одягають святкове або національне вбрання, йдуть на службу. Щойно закінчиться богослужіння, чорногорці поспішають додому, де на них вже чекає святковий стіл. Трапезу починають з чарки ракії і сухофруктів. Але перед цим до будинку повинен зайти «положайнік» - поважна людина. Він спалює гілку Бадняка, піднімаючи іскри. Цей процес символізує багатство, благополуччя в майбутньому році. Тобто, «положайнік» символізує волхвів, які приходили вклонитися Ісусу.
Потім всі сідають за святковий стіл, урочисто ставлять «печеницю», «пребранац», інші страви. В кінці трапези розрізають святковий пиріг. Обов'язково кладуть туди монетку. Кому попався шматочок з монетою, той буде щасливий весь рік. Зрозуміло, потрібно акуратно жувати випічку, щоб не зламати зуби.
В останні роки святкування Різдва в Чорногорії більше тяжіє до американських традицій: будинку прикрашають гірляндами, у закладах проходять вечірки, похід в ресторан з близькими людьми стає звичним явищем. Але якщо вам пощастить опинитися в Монтенегро в цей день, та ще й познайомитися із давніми звичаями, ви будете приємно здивовані побаченим. Щоправда, доведеться їхати в сільську місцевість, де в більшій мірі дотримуються обрядів і традицій

Комментариев нет:

Отправить комментарий